בנייה ירוקה – סביבתי, כלכלי, חברתי

משפחות רבות המתכננת לבנות את ביתם נתקלות כבר בשלבי התכנון הראשוניים במונח "בנייה ירוקה". לבניה זו יתרונות רבים בהשוואה לבנייה מסורתית. במאמר זה נתמקד בשלושה היבטים מוכרים יותר ומוכרים פחות המאפיינים בנייה זו.

ההיבט הסביבתי

המטרה המרכזית של הבנייה הירוקה הינה לייצר לאדם סביבת מגורים נעימה, נוחה, חסכונית ובריאה, תוך פגיעה מזערית ככל הניתן, במשאבי הטבע המתכלים ובאיכות הסביבה. בנייה ירוקה כוללת שילוב בין שיטות עבודה מתקדמות לחומרים הנחשבים לידידותיים לסביבה. אלו יחדיו מאפשרים הפחתה משמעותית בכמות הפסולת הנוצרת בהשוואה לבנייה המסורתית, חיסכון במים שכן רוב הבנייה יבשה וכמעט ללא מטרדי רעש.

הפחתת הפסולת וחסכון במים הנם תרומה משמעותי לסביבה אך התרומה אינה נגמרת כאן. באמצעות תכנון נכון של כיוון העמדת הבית, שיטות בידוד מתקדמות ושימוש באלמנטים אדריכליים וסביבתיים לצורכי הצללה פוחת ה"עומס" השוטף אותו אנו יוצרים בחיי היום יום שלנו (תאורה, חימום, קירור הבית). חיסכון באנרגיה באמצעות מחשבה על מיקום החלונות לצורך תאורה טבעית המפחית את צריכת החשמל היא רק דוגמא אחת לחיסכון.

ההיבט הכלכלי

רבים חושבים כי בנייה ירוקה היא בנייה זולה יותר שכן החומרים קלים והבנייה מהירה. זה המקום להעמיד את הדברים על דייוקם - למרות שהחומרים אכן קלים והבנייה אכן מהירה החסכון לא נובע מהסיבות הללו. השימוש בחומרים מתקדמים ובכוח עבודה איכותי אפילו מייקרים את הפרויקט אך מכיוון שמשך הבנייה מתקצר משמעותי נוצר קיזוז ונכון להיום העלויות של בנייה ירוקה ומסורתית פחות או יותר זהות. לפיתוח מהיר יש כמובן יתרונות עצומים אך החיסכון הכלכלי מתחיל בעיקר מרגע הכניסה לבית.

מיקומו הנכון של המבנה, בידוד תרמי איכותי וניצול אור השמש ואלמנטים אדריכליים וסביבתיים לצורכי הצללה, יכולים ואף חוסכים בהוצאות המחייה.

שימוש בבידוד תרמי איכותי מצמצם את השימוש במזגן ובפתרונות חימום או קירור נוספים. מיקומו הנכון של הבית וניצול אור השמש חוסכים גם הם בהוצאות החשמל והתאורה, ומאפשרים לדיירים ליהנות מתאורה טבעית בשעות היום, שמחליפה בהצלחה תאורה מלאכותית מכל סוג שהוא.

  • בידוד ואוורור
    בידוד תרמי של מעטפת המבנה (גג, קירות וחלונות) תורם לחסכון באנרגיה במהלך חימום וקירור הבית המתבטא בהפחתה בצריכת החשמל (או עלויות הסקה אחרות). תכנון מחושב מראש לגבי כיוון העמדת הבית בהתחשב במשטר הרוחות בסביבת הבנייה מאפשר יצירת אוורור טבעי ומפחית את השימוש באוורור מבוסס חשמל.
  • העמדה והצללה
    תכנון מחושב על מנת לנצל באופן מקסימלי את אנרגיית השמש, ושימוש באור טבעי. שימוש באלמנטים אדריכליים או בצמחייה המותאמת להצללה עונתית בפתחים וגגות.

בנייה ירוקה מתחילה בתכנון המבנה אבל יכולה לכלול גם אלמנטים נוספים כגון לוחות סולאריים הממירים את אנרגיית השמש לחשמל. פתרונות מחזור מים ושימוש במים אפורים לצרכים חקלאיים ועוד...

ההיבט החברתי

הבנייה הירוקה משפיעה על הסביבה ועל החברה. פיתוח תשתיות סביבתיות הכולל שטחים ירוקים, שבילי אופניים ותשתיות ירוקות נוספות הם המשך ישיר לאידאולוגיה העומדת מאחורי שיטת בנייה זו. מכיוון שברוב המקרים המבנה אינו עומד בפני עצמו והוא חלק משכונת מגורים. אורח החיים יושפע אף הוא.

המודעות שהובילה להחלטת הדיירים לבנות ירוק מחלחלת לחינוך נכון של דור העתיד, להתחשבות בסביבה, בחיי, בצומח ובאדם וזה לא פחות חשוב מהחיסכון הכלכלי והתרומה לטבע.

אם גם אתם עומדים לפני ההחלטה של כיצד לבנות? צרו איתנו קשר. נשמח לעמוד לרשותכם בפגישת ייועץ ראשונית.

לפרטים וליעוץ ראשוני